Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań
Wiele przypadków osób owładniętych nałogiem boryka się z bardzo skomplikowaną sytuacją, gdyż uzależnienia łącza się. Wielu narkomanów, lekomanów także ma problemy z nadużywaniem alkoholu. Wówczas terapia uzależnień musi zostać dostosowana do przypadku danego pacjenta. Często trudno ustalić co było pierwsze, niekiedy jedno z uzależnień jest pochodną drugiego lub też wzmacnia jego działanie. Terapia odwykowa dla alkoholików może być znacznie bardziej złożonym leczeniem.
Każde uzależnienie jest inne, ale często objawy, symptomy, a także źródła wydają się bardzo podobne. Choremu często wydaje się, że nie ma problemu lub też poradzi sobie z tym sam. Osobą uzależnioną jest się przez całe życie, stąd też terapia odwykowa alkoholowa czy inna jednorazowo nie rozwiąże problemu. Najważniejsza jest chęć podjęcia leczenia, bez motywacji, własnej woli żadna metoda leczenia nie przyniesie pożądanych rezultatów.
Cykl leczenia powinien być prowadzony przez doświadczonego terapeutę. Alkoholizm jest najbardziej powszechnym uzależnieniem w Polsce, od niedawna często o tym problemie mówi się głośno. Wraz z postępującym nałogiem uzależnienie może ingerować w inne sfery życia, stąd też hazard, papierosy są nowymi polami zaburzeń. Powiększające się spektrum problemów jeszcze bardziej utrudnia leczenie.
Specjaliści badają motywacje i powody dla jakich ludzie sięgają po alkohol lub inne używki. Często uzależnione jest to od niedoboru i zaspokojenia różnych potrzeb. Działania narkotyków czy płynów alkoholowych dają szybki efekt i iluzoryczne gratyfikowanie poczucia braku, czy dyskomfortu. Zmienia się nastrój, rozluźnia się. Terapia uzależnień ma na celu wyjaśnienie, że jest to uczucie tylko chwilowe, często niezauważalne. Alkoholizm w porównaniu z innymi uzależnieniami najczęściej jest schorzeniem pierwotnym.