Uzależnienia
Alkoholizm
Leczenie

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań

Alkoholizm choroba na całe życie

Nawet najbardziej skuteczna terapia nie jest w stanie wyeliminować całkowicie choroby, jaką jest alkoholizm. Nie istnieje możliwość całkowitego wyleczenia, niezależnie, czy jest to terapia indywidualna, terapia alkoholowa zamknięta, terapia alkoholowa online, to dla osoby uzależnionej alkohol zawsze w każdej postaci będzie stanowił zagrożenie. Niestety, alkoholizm to choroba na całe życie i czasami nawet dobrowolne leczenie alkoholika nie jest w 100% skuteczne.

Terapia uzależniona od przypadku

Każde leczenie alkoholika powinno przyjąć, postać terapii indywidualnej, czyli dostosowanej do danego przypadku. Stąd też bardzo ważny w pierwszej kolejności jest wywiad z pacjentem oraz postawienie wstępnej diagnozy, rozpatrzenia konkretnej sytuacji. Terapia indywidualna ma wpływ na tempo trzeźwienia, możliwość wystąpienia zagrożeń nawrotowych. Sama detoksykacja nie leczy uzależnienia, lecz oczyszcza organizm alkoholika.

Terapia indywidualna czy ambulatoryjna?

Terapia ambulatoryjna, czyli dochodząca polega na spotkaniach codziennych przez osiem tygodni. Zajęcia trwają około sześciu godzin wraz z opieką indywidualną terapeuty. Spotkania odbywają się w grupie, zdaniem wielu specjalistów znacznie przyspieszają dochodzenie do trzeźwości. Jednak stopień trzeźwienia umysłu nadal jest wydłużony w czasie. Bardziej skuteczna w tym przypadku jest terapia alkoholowa zamknięta.

Leczenie przez Internet

W Polsce pojawiają się pierwsze ośrodki, które świadczą możliwość leczenia, jaką jest terapia alkoholowa online. To forma indywidualna, prowadzona o dowolnej porze dnia, bez względu na strefę czasu. Bez wychodzenia z domu można poszukiwać możliwości walki z uzależnieniem. E-terapia to dobrowolne leczenie alkoholika, zarejestrowanie się w systemie jest  równoznaczne z wyrażoną chęcią podjęcia terapii. To alternatywa dla osób, którzy chcą dyskrecji, nie chcą podejmować się klasycznej formy terapii. Nie trzeba rezygnować z pracy zawodowej, to spora oszczędność czasu. 

Wszelkie prawa zastrzeżone