Uzależnienia
Alkoholizm
Leczenie

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań

Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć?

Pomoc osobie uzależnionej od alkoholu, czyli leczenie alkoholika to bardzo trudne zadanie. Objawy bardzo trudno zdiagnozować we wczesnej fazie. Poza tym powikłania dotyczące alkoholizmu mogą nieść za sobą nieodwracalne skutki. Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? To pytanie stawia sobie wiele osób, zwłaszcza że uzależniony bardzo często nie przyznaje się do problemu. Samo leczenie alkoholika wymaga jego woli, nie można go przystosować.

Gdzie osoba uzależniona może znaleźć pomoc?Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu odbywa się w wyspecjalizowanych ośrodkach. Pracują tam terapeuci, którzy potrafią rozpoznać wszelkie objawy u osoby uzależnionej. Poza tym potrafią dać do zrozumienia, że czyny mogą mieć określone konsekwencje.

Jeśli jednak to w żaden sposób nie sprawi, że alkoholik podda się leczeniu, to można skorzystać z możliwości nakazu przymusowego leczenia. Wówczas pytanie – jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć, rozpatruje sąd - na wniosek osoby zatroskanej.

Argumenty, które przełamują sprzeciw

Nie ma sprawdzonych rozwiązań na objawy wskazujące na uzależnienie od alkoholu. Jednak, jeśli alkoholik trwa w nałogu już bardzo długo i nie chce z własnej woli poddać się leczeniu lub też stwarza zagrożenie dla zdrowia innych, to są to przesłanki, które należy jak najszybciej zgłosić. Najczęściej osobami zgłaszającymi uzależnionego na leczenie alkoholizmu do specjalistów stanowią członkowie rodzin lub krąg najbliższych znajomych.

Pomoc dla alkoholika na głodzie

Ośrodki zwalczające uzależnienia są często ostatecznym środkiem zapobiegawczym. Leczenie alkoholika i tłumione objawy mogą być minimalizowane poprzez:

  • spotkania grup AA,
  • sesje terapeutyczne,
  • korzystanie ze środków farmakologicznych,
  • zdrowy tryb życia, regularność, posiadanie hobby.

Leki takie jak naltrekson, akamprozat czy nalmefen przynoszą unikanie czynnika wyzwalającego głód alkoholowy. Uwaga - każde leki trzeba brać pod nadzorem lekarza! Poza tym właściwa dieta, zmiana trybu życia pozwala na radzenie sobie z nałogiem. Z tych środków zaradczych w pierwszej kolejności korzystają członkowie rodziny alkoholika.

Wszelkie prawa zastrzeżone