Uzależnienia
Alkoholizm
Leczenie

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań

Jak rozpocząć walkę z alkoholizmem?

W zależności od nasilenia choroby alkoholowej, a także determinacji pacjenta do leczenia pomoc świadczy wiele placówek, terapeutów w różnej postaci. Od czego zacząć leczenie alkoholizmu? Gdzie należy się zgłosić? Według udostępnionych danych przez Ministerstwo Zdrowia nawet 12% dorosłych Polaków może nadużywać alkoholu. Formalnie zdiagnozowano 2% alkoholików lub osób, które korzystały z takich form terapii jak odwyk alkoholowy czy detoks alkoholowy.

Wewnętrzne przekonanie i chęć leczenia

Bez tych dwóch czynników żadne leczenie nie przyniesie pożądanych skutków. Rodzina i najbliżsi muszą uświadomić osobie chorej o konsekwencjach, jakie mogą mieć miejsce, gdy nie podejmie się leczenia alkoholizmu. Jednak najważniejsza i ostateczna decyzja należy do samego alkoholika. Życie w trzeźwości wymaga chęci podjęcia się trudnego leczenia. W pierwszej fazie konieczna jest wnikliwa diagnoza uzależnienia, wówczas można stwierdzi, która metoda będzie najodpowiedniejsza.

Ile trwa odwyk alkoholowy?

Często kojarzy się z czymś przymusowym, lecz odwykowe leczenie to ogół zabiegów zarówno medycznych, jak i psychologicznych. Odwyk alkoholowy umożliwia osobie uzależnionej zauważenie problemu, a także przedstawia podstawowe metody walki z alkoholizmem. Pełne wsparcie terapeuty, to ułatwienie przejścia przez cały proces trzeźwienia. Łatwiej wyleczyć się korzystając z pomocy rodziny, która odgrywa bardzo istotną rolę w walce z nałogiem. W zależności od potrzeb pacjenta taki odwyk może trwać od kilku do kilkudziesięciu dni.

Odtrucie od alkoholu

Detoks alkoholowy ma na celu wyeliminowanie z organizmu wszelkich toksyn, które dotyczą osób mogących pić kilka dni lub tygodni. Związki znajdujące się w alkoholu biorą udział w procesie metabolizmu, stąd należy jak najszybciej pozbyć się nieprzyjemnych objawów. Od czego zacząć leczenie alkoholizmu? Może właśnie od odtrucia organizmu, co złagodzi przede wszystkim objawy fizyczne. Detoksykacja pozwala na uzupełnienie płynów, to jednocześnie proces przygotowawczy do bardziej zaawansowanego leczenia.

Wszelkie prawa zastrzeżone