Uzależnienia
Alkoholizm
Leczenie

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań

Alkoholizm – objawy uzależnienia

Okresowe picie alkoholu w celu doznania jakiegoś uczucia, sposób na radzenie sobie ze złym samopoczuciem, problemy z odstawieniem etanolu, to w dużym skrócie opis uzależnienia, jakim jest alkoholizm. To nałóg dotyczący zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Trudne jest zauważenie początków rozwijającej się choroby, ponieważ sam alkoholizm często postrzegany jest w kategoriach moralnych.

Poprawa samopoczucia, czyli objawy alkoholizmu

Jeśli potrzebą spożycia alkoholu jest chęć poprawy samopoczucia, to możemy takie zachowania określać jako główne objawy uzależnienia, jakim jest alkoholizm. Alkoholik traci kontrolę na spożywaną ilością, nie potrafi przerwać picia w odpowiednim momencie.

Objawy to też stany po odstawieniu wysokoprocentowych napojów. Abstynencja i niemożność radzenia sobie bez alkoholu sprawia, że taka osoba powinna udać się na specjalistyczne leczenie. Należy pamiętać, że żadna dawka alkoholu nie jest bezpieczna. Wbrew opiniom, alkoholizm nie jest codziennym piciem. Alkoholizm wśród młodzieży staje się bardzo poważnym problemem, dlatego należy pamiętać o tym, że uzależnić można się w każdym wieku. Jeżeli zaczyna się picie w młodym wieku, szanse na zachorowanie staje się większe.

Sposoby na leczenie uzależnienia alkoholowego

W Polsce leczenie alkoholizmu jest bezpłatne, bez względu na charakter terapii - terapia ambulatoryjna lub na oddziale zamkniętym. Jednak, aby osoba nadużywająca alkoholu mogła zostać zakwalifikowana do takiego leczenia, to musi się sama zgłosić lub zostać skierowana przez specjalistę. Poznanie, że mamy do czynienia z alkoholikiem jest trudne do uchwycenia, może być to picie towarzyskie od kilku lat, czy też łagodzenie pewnych stanów emocjonalnych. W późniejszych fazach alkoholik może mieć luki pamięciowe, tzw. palimpsesty, szuka każdej okazji do napicia się. W końcowym stadium choroby to nieustanne picie, przeplatane krótkimi okresami abstynencji.

Wszelkie prawa zastrzeżone