Uzależnienia
Alkoholizm
Leczenie

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wiele pytań

Drogi zdrowienia, czyli etapy leczenia alkoholizmu

Terapia AA to czas poświęcony dla osób pijących zgłaszających się po pomoc. Alkoholizm jest choroba nieuleczalną, a nieleczony nałóg może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Terapia alkoholizmu to nie tylko poddanie się leczeniu, ale przede wszystkim nauka nowego życia, egzystowania jako członek wspólnoty. Terapia AA jest ofertą dla tych, którzy wyrażają chęć zmiany swojego życia.

Terapia AA jako zmiana podejścia do rzeczywistościTerapia AA

Próba podjęcia odpowiedzialności za czyjeś życie, to jedna z dróg, aby umotywować alkoholika do podjęcia leczenia. Terapia alkoholizmu opierająca się na grupowych spotkaniach pozwala zbudować motywację, która pomoże radzić sobie z problemami. Uświadamia stosunek do realnej i obiektywnej bardzo trudnej sytuacji życiowej. Terapia AA to praktycznie nieograniczony czas rozmowy, udziału w mityngach, możliwość wysłuchania.

Jakie są etapy leczenia alkoholizmu?

Etapy leczenia alkoholizmu są zależne od danego przypadku. W tym miejscu warto poznać także objawy choroby alkoholowej. Niektórzy pacjenci wymagają natychmiastowej i zaawansowanej pomocy, inni potrzebują odwyku lub detoksu alkoholowego. Stąd też etapy leczenia alkoholizmu nie można usystematyzować odgórnie względem każdej osoby uzależnionej. Najczęściej jednak należy poddać alkoholika odtruciu, a następnie odwykowi połączonego z konkretną terapią. Może przybrać ona formę ambulatoryjną lub indywidualną.

Czy terapia AA jest skuteczna?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Terapeuta metodą małych kroków będzie chciał wpoić osobie nadużywającej alkoholu nowe zasady i nawyki, według których powinien kierować swoim losem. Alkoholik trzeźwiący podczas spotkań AA będzie zmierzał do zaprzestania popadania w ciąg alkoholowy, lecz nie oznacza to, że z danej ścieżki nie zboczy w którymś momencie. Stąd też cykliczność terapii, nieustanny kontakt z osobą uzależnioną wydaje się być obowiązkowy. Zważywszy, że alkoholizm jest chorobą nieuleczalną i możliwość nawrotów może zdarzyć się w najmniej odpowiednim momencie.

Wszelkie prawa zastrzeżone